Fervex jest preparatem trójskładnikowym, zawierającym paracetamol, kwas askorbowy oraz maleinian feniraminy. Lek jest stosowany w stanach grypy i przeziębienia, przebiegających z bólami głowy i gorączką. Fervex można kupić w aptece bez recepty. Jak działają poszczególne substancje w preparacie? Jak stosować Fervex? Czy mogą wystąpić skutki uboczne?
Fervex – skład, ulotka, dawkowanie, cena, działanie

Fervex – skład
Fervex to granulat do sporządzania roztworu doustnego, w skład którego wchodzą następujące substancje czynne:
- paracetamol 500mg;
- kwas askorbowy 200mg;
- maleinian feniraminy 25mg.
Dodatkowo można wyróżnić substancje pomocnicze wchodzące w skład Fervex:
- sacharoza;
- kwas cytrynowy;
- guma arabska;
- sacharyna sodowa;
- aromat, smak w zależności od zakupionego produktu.
Fervex – działanie
Preparat Fervex wywiera działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Obkurcza również naczynia krwionośne błon śluzowych, więc będzie skuteczny podczas jednostki chorobowej jaką jest zapalenie gardła czy zapalenie błony śluzowej nosa. Substancje czynne zawarte w preparacie działają na te same jednostki chorobowe, ich mechanizm działania jest jednak inny.
Paracetamol – mechanizm działania
Paracetamol działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo i jest aktywnym metabolitem fenacetyny. Posiada złożony mechanizm działania, który nie jest do końca poznany. Jego działanie przeciwbólowe wynika z hamowania w sposób selektywny enzymu cyklooksygenazy 2 (COX-2), która znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym. W efekcie, stężenie prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym znacznie się zmniejsza. Właściwości przeciwbólowe paracetamolu wynikają też z pobudzenia układu serotoninergicznego oraz pośrednio układu endokannabinoidowego. To nie jedyne mechanizmy, przez które paracetamol wykazuje działanie analgetyczne. Jeśli chodzi o działanie przeciwgorączkowe paracetamolu, to wynika ono z hamowania syntezy prostaglandyn w podwzgórzu oraz wpływem na ośrodek termoregulacji. Konsekwencją tego jest rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, zwiększona potliwość i utrata ciepła.
Kwas askorbowy – jak działa?
Kwas askorbinowy to inaczej witamina C . Jest niezbędnym składnikiem diety człowieka, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Witamina C to silny antyoksydant mający zdolność do neutralizowania wolnych rodników, które są obecne w smogu, dymie papierosowym czy pestycydach i wpływają bardzo szkodliwie na zdrowie. Kwas askorbowy jest również niezbędnym składnikiem do produkcji kolagenu, będącego składnikiem skóry. W badaniach wykazano, że witamina C korzystnie wpływa na układ krążenia oraz immunologiczny. Witaminę C oprócz stosowania w suplementach czy lekach, należy dostarczać z pożywieniem. Produktami szczególnie bogatymi w tę witaminę są owoce i warzywa, w szczególności papryka, czarna porzeczka czy acerola.
Maleinian feniraminy – co to za substancja?
Maleinian feniraminy to lek o działaniu przeciwhistaminowym. Należy do nieselektywnych leków antyhistaminowych pierwszej generacji i hamuje receptory histaminowe, ale także serotoninergiczne czy cholinergiczne. Poprzez hamowanie wydzielania histaminy, feniramina obkurcza błony śluzowe, zmniejsza wytwarzanie wydzieliny z nosa, udrażnia przewody nosowe, hamuje obrzęk błon śluzowych i ich nadmierne przekrwienie, a także łagodzi objawy związanie z alergią czy przeziębieniem, tj. katar, kichanie czy łzawienie.
Fervex – wskazania
Wskazaniami do stosowania leku Fervex są objawy grypy, przeziębienia i stany grypopodobne, podczas których występują:
- ból głowy;
- gorączka;
- zapalenia błony śluzowej nosa i gardła.
Stosowanie leku Fervex
Produkt może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 15 roku życia. Powinno stosować się 1 saszetkę, dwa do trzech razy na dobę. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej lub zimnej wody. W przypadku podawania leku samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem, można stosować go maksymalnie 5 dni. W leczeniu stanów grypopodobnych lepiej jest rozpuścić lek w gorącej wodzie i zażyć od razu po wystąpieniu objawów.
Fervex – działania niepożądane
Działania niepożądane leku Fervex związane są z obecnością paracetamolu oraz feniraminy w składzie. Niektóre ze skutków ubocznych, które mogą wystąpić po stosowaniu Fervex:
- uspokojenie lub senność;
- pokrzywka, wysypka skórna rumień;
- kołatanie serca, suchość błon śluzowych, zaparcia;
- zawroty głowy, zaburzenia równowagi;
- leukocytopenia;
- małopłytkowość;
- zaburzenia koordynacji ruchowej.
Fervex – przeciwwskazania i środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Fervex to:
- nadwrażliwość na substancje czynne lub substancje pomocnicze;
- ciężka niewydolność nerek lub wątroby;
- jaskra z wąskim kątem przesączania;
- rozrost gruczołu krokowego z utrudnionym oddawaniem moczu;
- wiek poniżej 15 roku życia.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Fervex w następujących przypadkach:
- picie alkoholu oraz przyjmowanie środków uspokajających nasila uspokajające działanie feniraminy, nie należy więc stosować ich łącznie;
- pacjenci z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej – ostrożne stosowanie;
- przy długotrwałym stosowaniu istnieje ryzyko uzależnienia, głównie psychicznego;
- u pacjentów regularnie przyjmujących alkohol oraz wygłodzonych występuje większe ryzyko uszkodzenia wątroby.
Fervex – cena
Cena leku Fervex zależy od wersji jaką wybierzesz – dostępne są różne smaki, formy podania oraz wielkości opakowań. Jeśli chodzi o Fervex w saszetkach, w zależności od miejsca, gdzie kupisz lek, cena wyniesie od około 20 do 30zł.
Bibliografia
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.
- Fervex - CHPL;
- Artykuł - Szałek, Edyta. "Paracetamol w postaci tabletki niepowlekanej i musującej–różnice i podobieństwa.’’;
- Artykuł - Kałwa, Klaudia, and Kamil Wilczyński. "Kwas askorbinowy–budowa, właściwości i funkcje w organizmie człowieka.".
Komentarze i opinie (0)