• Zapraszamy do prowadzenia dyskusji i zamieszczania komentarzy.
  • Tematy zgrupowane sa w kategorie.
  • Dla nas liczy się Twoje zdanie – bądź aktywny na FORUM!
Choroby
i dolegliwości
Ciąża
i dziecko
Seks
i sprawy intymne
Uroda Zdrowy
styl życia
Off topic
Indeks witryny Choroby i dolegliwości Ginekologia Policystyczne jajniki

Policystyczne jajniki

Moderator: moderator

Post 14 gru 2013, 13:06

Wiele lat walczyłam że nadmiernym owłosieniem całego ciała, aż w końcu w tym roku postanowiłam zgłębić temat i okazało się, że cierpię na PCOS. Moje jajniki podobno nie produkowały komórek jajowych, tylko pęcherzyki Graafa obumierały i tworzyły cysty. We krwi mam nadmiar hormonów męskich, co powodowało nieprawidłowe owłosienie całego ciała i skąpe miesiączki. Tyle wiem na tę chwilę. Nie wiem co robić dalej, nie wiem nic na temat możliwości leczenia. Nie wiem, czy będę mogła zajść w ciążę. Nie wiem nic, a w internecie jest pełno różnych, czasem strasznych informacji. Jakie leczenie jest najskuteczniejsze? Mam 26 lat.

Post 14 gru 2013, 20:33

zacznij od dobrego lekarza który zleci skuteczną kurację hormonalną, a badanie drożności jajowodów miałaś?

Post 14 gru 2013, 21:02

o rany... współczuję...

Post 14 gru 2013, 23:10

W przypadku policystycznych jajników leczy się praktycznie wyłącznie objawy, bo sama przyczyna choroby jest nieuleczalna.
Leczy się więc nieregularne miesiączki, owłosienie i bezpłodność.

octan cyproteronu - działa antyandrogennie, powoduje uregulowanie miesiączek i zmniejsza owłosienie
stosuje się też doustną antykoncepcję, żeby zwiększyć poziom kobiecych hormonów i znów uregulować okres
jeśli chcesz starać się o dziecko to stymuluje się owulację
trzeba dbać o dietę, bo Twoje ciało słabo reaguje na insulinę (masz nadwagę?) i to może powodować tycie, zadbaj też o aktywność fizyczną
w niektórych przypadkach konieczna jest operacja jajników, by zredukować grubość osłonki, operacja jednak niesie za sobą możliwość powstawania zrostów :(

Post 15 gru 2013, 14:43

te zrosty to jest najgorsze chyba..

Post 16 gru 2013, 11:00

w tej chorobie wszystko jest straszne. możliwe, że w ogóle nie będę mogła zajść w ciążę :(

Post 16 gru 2013, 20:42

a lekarze dają jakieś szanse? miałaś drożność?

Post 17 gru 2013, 21:23

Jeśli jesteś zainteresowana problemem zespołu policystycznych jajników, zachęcam do przeczytania artykułu na naszym portalu:
http://wylecz.to/pl/choroby/endokrynolo ... nikow.html

Post 17 gru 2013, 22:31

Dziękuję, doczytam na pewno choć nieraz co artykuł to straszniejszy. Mimo wszystko i tak wymiana doświadczeń z innymi jest bezcenna.

Post 18 gru 2013, 15:05

Tylko jeśli ktoś stara się o dziecko a ma zespół policystycznych jajników, to czemu trzeba przyjmować antykoncepcję? Tzn wiem że to reguluje poziom hormonów, ale to zadziała odwrotnie, w ciążę się nie zajdzie wtedy na pewno...

Następna

Wróć do Ginekologia