• Zapraszamy do prowadzenia dyskusji i zamieszczania komentarzy.
  • Tematy zgrupowane sa w kategorie.
  • Dla nas liczy się Twoje zdanie – bądź aktywny na FORUM!
Choroby
i dolegliwości
Ciąża
i dziecko
Seks
i sprawy intymne
Uroda Zdrowy
styl życia
Off topic
Indeks witryny Choroby i dolegliwości Układ krwionośny Oddawanie krwi a zdrowie

Oddawanie krwi a zdrowie

Moderator: moderator

Post 26 lip 2013, 8:22

Hej!

Mam 17 lat i od dwóch lat teoretycznie mogę oddawać krew, na widok busów RCKiK wzdycham ze smutkiem a rodzice nadal nie chcą wyrazić zgody. Twierdzą, że to szkodzi i człowiek się od tego uzależnia. Jak im wytłumaczyć, że się mylą i mogę uratować komuś życie?

Post 26 lip 2013, 12:07

jak jesteś zdrowa nie ma przeciwskazan. Rodzice się martwią jak to rodzice, chociaz tez ewidentnie maja klapki na oczach - przecież kiedyś to ty możesz potrzebować tej krwi... echh do 18 już niedługo.

Post 26 lip 2013, 15:07

ja swojej córce też nie pozwoliłam, w dniu 18 urodzin poleciała oddać krew, za każdym razem drżałam o nią i tak po dwóch oddaniach hemoglobina tak poleciała w dół, że musiała łykać tabletki, jej organizm ciężko przyswaja żelazo. Teraz bierze leki na alergię i cieszę się, że nie może oddawać krwi

Post 26 lip 2013, 15:24

alexandra - myślę, że moich rodziców nie przekona to, że kiedyś ja mogę jej potrzebować, powiedzą, że nie chcą o tym słyszeć

Post 26 lip 2013, 17:46

Oddając krew, po pierwsze, pozbywasz się kilkuset ml "używanej" krwi, na której miejsce produkowana jest nowa. Czyli poniekąd oczyszcza Twój krwiobieg.
Po drugie, masz regularne badania a nikt nie pobierze od Ciebie krwi, jeżeli jest za słaba.
Mnie osobiście odrzucili już kilka razy z powodu zbyt niskiego hematokrytu albo poziomu hemoglobiny

Post 27 lip 2013, 10:31

A ja słyszałam, że od oddawania krwi można się uzależnić?

Post 27 lip 2013, 11:40

Tak jak pisała pulpa - na miejscu Cię zbadają i powiedzą czy masz warunki żeby oddać krew, osoby ze zbyt słabymi "parametrami" są odrzucane. Myślę ż chwilowe osłabienie po oddaniu krwi zostaje zrekompensowane świadomością że możesz uratować życie komuś potrzebującemu. No i dostaniesz czekolady :)

Post 27 lip 2013, 12:26

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze. Jesteś jeszcze młodziutka i choć dopuszczalne jest oddawanie krwi po 15r.ż. lepiej z tym zaczekać, żeby nie zaszkodzić sobie. Żeby komuś pomóc, przede wszystkim Ty musisz być zdrowa :)

Post 27 lip 2013, 17:57

rok to kupa czasu, mogłabym w tym czasie oddać już prawie 2 litry krwi!

Post 27 lip 2013, 18:44

A nie możesz zabrać do punktu krwiodawstwa któregoś z rodziców i żeby sami porozmawiali z lekarzem jeśli się obawiają? Coś się im nie spodoba to najwyżej tego nie zrobicie, ale jeśli tego pragniesz to powinni Cię w tym wspierać, tym bardziej że to bardzo pozytywna inicjatywa!

Następna

Wróć do Układ krwionośny